Rab Archaeological (T)races

Poveznica na stranicu Rab archaeological traces  https://rabarchaeologicaltraces.com/

Otok Rab predstavlja projekt Rab Archaeological (T)races kojim će svojim stanovnicima i turistima omogućiti upoznavanje većim dijelom do sada nepoznate kulturne baštine skrivene izvan svima dobro znane rapske povijesne jezgre. Polazeći od ideje muzeja na otvorenome na  33 lokacije  prezentira arheološku, sakralnu i etnografsku baštinu skrivenu među netaknutim krajolicima. Prezentirani lokaliteti povezani su trima poučnim stazama ukupne duljine oko 40  km koje se prostiru na području Lopara, Supetarske Drage i Kampora. Uz dobro označene lokalitete i staze namijenjene pješacima i biciklistima, individualan obilazak staza olakšava  web stranica sa svim relevantnim informacijama, tiskana karta i drugi promotivni materijali pripremljeni u sklopu projekta. Kao nadogradnja inicijative razvijene  u sklopu PP 27 susjedstava u izradi je i interaktivna mobilna aplikacija čije je predstavljanje predviđeno do kraja 2020. godine. Aplikacijom će se  na zanimljiv i zabavan način kulturno nasljeđe nastojati dodatno približiti posjetiteljima, napose djeci i mlađoj populaciji te zaljubljenicima i prirodnu i kulturnu baštinu.

Interdisciplinarnim pristupom u koji povezuje netaknute krajolike,  arheologiju, sport, multimediju i kulturni turizam, namjera je na inovativan način prezentirati specifične lokalitete te stvoriti preduvjete za rekreativne sadržaje s edukativnom komponentom tj. aktivni odmor; edukativne šetnje, planinarenja, trekking, biciklizam… Ovaj jedinstveni projekt vođen je  idejom upoznavanja kulturnog nasljeđa te  povezuje baštinu, sport i obrazovanje te promovira blagodati boravka u prirodi i aktivnog provođenje slobodnog vremena. Namijenjen je obiteljima, rekreativcima, pustolovcima, sportašima te nudi mogućnost upoznavanja  nekih od najljepših predjela otoka Raba na kojima u netaknutoj prirodi mogu upoznati segment bogate kulturne baštine i uživati u mirnoći  i ljepoti prirode.

Nositelji projekta pokrenutog u sklopu programskog pravca 27 susjedstva – Rijeka 2020 – EPK  su Centar za kulturu Lopar, Pučko otvoreno učilište Rab, Turistička zajednica Grada  Raba i Turistička zajednica Općine Lopar. Njegova realizacija ne bi bila moguća bez stručne pomoći  partnera - Instituta za arheologiju iz Zagreba, Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka i  Nacionalnog muzeja arheologije u Valletti (Heritage Malta) te financijske podrške prvenstveno Grada Raba i Općine Lopar te Rijeke 2020 d.o.o.

Kroz projekt Rab Archaeological (T)races na cjelovit i jedinstven način prezentirana se arheološka (prapovijesne gradine, antičke vile rustike, antički brodolomi…), sakralna (ostatci ranokršćanskih i srednjovjekovnih crkava)  i etnografska baština otoka  (suhozidi, vapnenice…) koja datira od prapovijesti pa do 20. st.

Kalendar događanja

Kolovoz 2020.